Pierwotny budynek wielorodzinny, który stał w tym miejscu powstał najprawdopodobniej w 1905 roku. Objęty został ochroną konserwatorską poprzez założenie tzw. karty ewidencyjnej zabytku.
Stacja kolejowa w Falenicy istnieje od ok. 1900 roku. Do zespołu budynków należą m.in. pierwszy, drewniany dworzec oraz murowany gmach z okresu międzywojennego.
Karczma Wawer czyli dzisiejszy Zajazd Napoleoński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wawra. To od tego miejsca ma pochodzić nazwa dzielnicy – początkowo Wawrem nazywano samą karczmę i znajdującą się tu kolonię, a wreszcie i całą dzielnicę.
Przystanek kolejowy w Radości jest formalnie czynny od lat dwudziestych. Szczyci się charakterystycznymi dla linii otwockiej modernistycznymi wiatami i poczekalniami.
Dawne zakłady Kazimierza Szpotańskiego to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów wawerskiego krajobrazu. Znajdują się w centrum Międzylesia przy ulicy Żegańskiej 1.
Cmentarz żydowski w Radości funkcjonował w okresie międzywojennym. Zachowały się pojedyncze nagrobki, ruina domu przedpogrzebowego i pozostałości muru.
Budynek przy Barbórki 16 został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 3 grudnia 1982 roku z uwagi na wartość historyczną obiektu ze względu na przechowywanie w nim w latach 1942 – 1944 przez Stefana Petriego i jego rodzinę czterech obywateli żydowskich.
„Murowanka” to tak naprawdę budynek byłej szkoły powszechnej przy ulicy Płowieckiej 77. Szkoła wybudowana została z czerwonej cegły w 1903 roku i posiadała jedną izbę lekcyjną oraz mniejsze pokoje, w których znajdowały się kancelaria i mieszkanie nauczyciela.
Willa Fertnera zwana także „Willą pod kogutkiem” to jeden z pierwszych murowanych budynków na terenie dzisiejszego osiedla Radość. Budynek zbudowany został w 1912 roku.
zabytek
obiekt użytkowy, zabytek
miejsce historyczne, zabytek
obiekt użytkowy, zabytek
obiekt użytkowy, zabytek
cmentarz, zabytek
miejsce historyczne, zabytek
miejsce historyczne, zabytek
zabytek